Bilinçaltı Temizliği Terapisi

Background Image

Günümüz bilinçaltı temizliği modern terapilerde en etkili yolu artık Emdr terapisidir. Günlük yaşantı da kullandığımız birçok bilgiyi işleme ihtiyacı duyarız bilgi işleme süreçlerinde mesaj birimleri vardır. Bu dört unsura ayrılır; çevre, vücut, bilinç ve bilinçaltı. Bazen kişiler zihinlerini aşırı yüklenmiş hisseder ve bir bardağı düşünürsek sonuna kadar dolu bir damla su konulduğunda su taşıcaktır.

İnsan zihninin de belirli bir kapasitesi vardır. Bu kapasiteden fazla yüklenince kişi kendini aşırı yüklenmiş hisseder. Örneğin; radyoda çalan bir şarkıyı duyduğumuzda onu ilişkilendirip bir cevap veririz. Belki şarkıyı dinlediğimiz kişiyle bağlantı kurar ve tepki (heyecanlanma) veririz. Bu durum fiziksel algılarımızda koku olarak karşılaşılabilir. Bu gibi durumlar günlük yaşantımızda birçok kez farkında olarak veya olmayarak ortaya çıkabilir.

En ilkel zamanların primatif olarak insanın bilinçlenmesiyle ilk öğrendiği duygu korkudur. Bu korku kişisel dünyanın belirsiz düzeninde ortaya çıktı. Bu korkuyu yenebilmek için insanlar olumsuz düşüncelere yeni anlam yükleyerek tekrar yapılandırdılar. Örneğin ölüm korkusuna ölümden sonra yaşam inancını yükleyerek ruhsallık katarak baş etmeye çalıştılar. Kişinin çağdaşlaşması bu bilinçlenme ile ortaya çıktı.

Bilinçaltı kişinin doğduğu andan itibaren öğrendiği, gözlemlediği düşünce kalıplarıdır. Kişi farkında olmadan da bir bilgiyi bilinçaltına atabilir. Bilinçaltı temizliği bilinçaltının tamamen temizlenmesi, bilinçaltını unutmak değil olaylara yüklenilen olumsuz anlamların temizlenmesi veya yeniden yapılandırılmasıdır. Bilinçaltını tamemen silme alzheimer veya demans hastalarında görülür. Böyle durum söz konusu değildir.

Bilinçaltı Freud’a göre buzdağının okyanusun altında kalmış kısmına benzetir. Bilinçaltının kişi rüyadayken su yüzüne çıktığını savunur. Freud iş hayatına hipnozcu olarak başladı. Hipnozda amaç bilinçaltını bilinç düzeyine taşımaktı. Onun ünlü kanepesi de bu şekilde ortaya çıktı. Kişi yatarken değişim veya geçiş haline daha rahat gelir.  Freud hastayı konuşarak tedavi ediyordu.

Histerik tedavisi gören Dr. Breuer aracılığı ile Anna O. İle başlamıştır. Hastanın histerisi çok ciddiydi, felç geçirmişti, görme ve konuşma bozuklukları vardı ve kasılmaları oluyordu. Freud hipnozu da uygulamaya başladı. Hastalarıyla konuşarak hastalığın ne zaman ve nasıl çıktığını bulmaya çalıştı. Hastaların çocukluktaki cinselliği de içeren travmatik deneyimlerine kadar götürüyordu.  Nevrotik hastalıkların altında yatan sebebi cinsellik olarak görüyordu.

Bilinçaltı temizleme ne işe yarar?


Hayatımızda düşünmekten rahatsızlık duyduğumuz bir eşya olabilir, anı olabilir, his ya da bir kişi olabilir. Bu rahatsızlık veren her neyse kökenine inildiğinde bilinçaltında buna sebep olan mutlaka bir olay vardır. Çeşitli tekniklerle bu durumların kökenine inerek sorunları ortadan kaldırır.

Bilinçaltı temizleme teknikleri nelerdir?


Bilinçaltı geçmiş veya gelecek olarak ayrım yapmaz insanlardan aldığı komutu olduğu gibi uygular. Bu komutlara kodlar adını vererek bu kodların nerde başladığı, kişiyi olumsuz düşüncelere iten tıkanmanın sebebi bulunmalıdır. İlk olarak olumsuz düşüncenin ne olduğunu ve hayatın devamına olumsuz yön veren düşüncenin ne zaman kabul edildiğini bulmaktır. Bu kısım bilinçaltı temizliğinin en zor kısmıdır. Daha sonra kabul aşamasına geçilir bu bir bakımdan duygusal özgürleşme kısmıdır.

Hayatı olduğu gibi kabul etmek kişide enerjinin rahat bırakılmasına sebep olur. Bu yüzden kişilerin önce kendi hayatlarında (gereksiz  gördükleri eşya olabilir, kişi olabilir) hayatlarından uzaklaştırması ve enerjilerinin rahat yayılması için kendi hayatlarında da bir temizlik yapması gerekir. Çünkü hayatlarımızı farkında olmadan gereksiz şeylerle aslında çöplüğe çeviriyoruz. Bilinçaltı temizliğinde uygulanan diğer teknik ise vücudumuzun bazı enerji noktalarına ‘’gamut’’ vuruşlarının uygulanmasıdır.

Sağ elimizin işaret ve orta parmağı ile başınızın üst kısmı, kaşınızın ortası, gözün kenarındaki kemik, gözün altında elmacık kemiğinizin üstü, burun ve dudak arasında kalan bölge, çene üstü, köprücük kemiğinin hemen altı, kol altının 4-5 cm altı sırasıyla küçük parmaktan baş parmağa kadar tüm parmaklarınızın ucuna kadar (6-7 kez yeterli) diğer elinizin işaret parmağı ile ufak vuruşlar yapılır. Bunun beraberinde olumlamalar yapılır. Örneğin ‘geçmişte yaptığım tüm hatalarım için kendimi bağışlıyorum’ gibi olumlamalar yapılarak 21 gün boyunca (kişinin yeni bir bilgiyi tekrar yoluyla öğrenimi 21 gün aldığı için) tekrar edilir.

Kendi seçtiklerinden de olumsuz düşünceyle alakalı olumlamalar yapılabilir. Kişi kendine onamalar yapabilir. Örneğin; İstediğim her şey bana kolay ve zahmetsizce geliyor veya maddi manevi zenginliğim her geçen gün artıyor gibi onamalar yapılır. Kişi korku duyduğu durumu söylemelidir. Örneğin; benim ölüm korkum var, ben ölüm korkumu kabul ediyorum, ben şu anda ölüm korkumu sevgiye dönüştürmeye karar verdim gibi olumlamalarla korkular dönüştürülebilir. Kişi söylediklerine inanmasa dahi yüksek sesle söylemeyi, tekrar etmeyi bırakmamalıdır.

Bilinçaltı temizleme müziği

Kişiler sabah kalktığında ve gece yatmadan önce dinlediğinde panik atak, depresyon, anksiyete, korku gibi durumlarda meditasyon etkisiyle rahatlama sağlayacak müziklerdir. Bunlar su sesi, kuş sesi gibi kişiyi rahatlatan seslerden bir araya gelmiş olabilir. Günün herhangi bir saatinde de dinlenmesinde sakınca yoktur. Sadece bilinçaltı temizleme müziğinin rahatsızlığı tam olarak tedavi yönünde kesin bulgular olmamasına rağmen rahatsızlığı azalttığı için dinlenmesi yararlıdır. Bilinçaltı temizleme teknikleriyle beraber kullanılması kişiyi daha kalıcı rahatlatır. Kişileri meditasyon eşliğinde kaygıyı uzaklaştırarak daha rahat uykuya dalmasını sağlar.

Hipnoterapi nedir?

Hipnoterapi hipnoz aracılığı ile yapılan bir tedavi şeklidir. Psikoterapi modeli olarak tıp dünyasında yeri vardır. Hipnozun oluşmasında üç temel unsur vardır; gönüllülük, konsantrasyon ve hayal gücü. Hipnoz bir trans halidir ve kişinin uyku hali değildir. Dolayısıyla uyku halinden uyanamamak gibi bir durum da söz konusu değildir. Hipnoterapist hipnoz bitiminde gerekli telkini yapıp, kişiyi hipnozdan çıkarır.  Bu durumda kişi dünyaya algılarını(ses, ışık, koku…) kapatır. Bu gönüllü katılım ile uygulanabilir.

Kişi isteğinin dışında hipnoz durumuna gelemez. Kişi hipnoterapistin söylediklerine yüksek bir dikkatle odaklanır, dinler ve gönüllülükle uygular. Fakat karıştırılmaması gereken bir konu olarak kişi hipnoterapistin her dediğini yapmaz ve uygulamaz. Kişi zaman zaman söylediklerini yargılar. Kişi bilinç seviyesinde olduğundan en büyük sırlarını açmayabilir.